Wyspy Wielkanocne – tajemnicza i piękna wyspa

Wyspa Wielkanocna w Chile jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w tym kraju. Jej bujne piękno i tajemnice, które ją otaczają, są główną atrakcją wyspy. Kultura Rapa Nui zamieszkuje i zarządza wyspą oraz dba o zachowanie monumentalnych posągów zwanych moai. Nie brakuje teorii spiskowych na temat powstania posągów. My się teoriami spiskowymi nie zajmujemy, ale przeczytasz o nich w foliarz.pl

Nazwa Wyspy Wielkanocnej uległa zmianie: teraz nazywa się Rapa Nui. Znajduje się w środkowej części Oceanu Spokojnego, pomiędzy Polinezją a Oceanią. Dokładniej rzecz ujmując, znajduje się 3700 km na zachód od górniczego miasta Caldera w Chile.

Rapa Nui ma kształt trójkąta i zajmuje powierzchnię 163,6 km². Jej stolica, Hanga Roa, skupia całą populację, liczącą nieco ponad 7700 mieszkańców. Wokół tej magicznej wyspy zrodziło się kilka pytań, na które postaramy się tutaj odpowiedzieć. Nie przegapcie więc poniższych informacji.

Pochodzenie Wyspy Wielkanocnej w Chile

Różne badania sugerują, że mieszkańcy wyspy pochodzą z Polinezji. Przybyli na Wyspę Wielkanocną, ponieważ miejsce ich pochodzenia, Hiva, zaczęło tonąć w morzu, co miało miejsce w IV wieku. Od tego czasu nowa kultura osiedlała się i rozwijała na wyspie aż do XVI wieku.

Według kronikarzy, wyspę odwiedził Tupac Yupanqui, peruwiański przywódca kultury Inków. Później wyspę „odkrył” brytyjski pirat Edward Davis w 1686 roku. Odkrył ją ponownie Holender Jakob Roggeveen w 1722 r., w pewien dzień Wielkanocy. Stąd jej nazwa.

Dlaczego populacja wyspy zniknęła?

Wzrost liczby ludności, w połączeniu z kurczącymi się zasobami naturalnymi, doprowadził do starć między klanami Rapa Nui. Kryzys pogłębiło zniewolenie grupy etnicznej, w którym brali udział Amerykanie, Anglicy, Hiszpanie i Francuzi.

Sytuacja ta spowodowała, że populacja Rapa Nui zmniejszyła się z kilku tysięcy do zaledwie kilkuset osób. Było to spowodowane przede wszystkim chorobami, takimi jak ospa i gruźlica, przyniesionymi przez Europejczyków, a także złym traktowaniem przez Europejczyków.

Piękno Wyspy Wielkanocnej w Chile

Wyspa ma piękne naturalne krajobrazy i urzekającą tradycję. Mity i rzeczywistość łączą się, tworząc niezwykłe miejsce. Dlatego też Wyspa Wielkanocna została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na wyspie znajdują się trzy uśpione wulkany: Maunga Terevaka, Puakatiki i Rano Kau. Na Wyspie Wielkanocnej można robić wiele rzeczy: odwiedzić stanowiska archeologiczne, takie jak moai w Ahu Akivi, lub cieszyć się plażami, zwłaszcza Anakena. Można też nurkować, zwiedzać wyspę na motorze lub rowerze, wybrać się na wędrówkę na wulkan Rano Kau.