Armenia, kraina gór i klasztorów

Klasztory w Armenii to miejsce, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego, ponieważ budynki z okresu średniowiecza są świadectwem sztuki, kultury i historii tej kaukaskiej republiki.

Armenia, kraina gór i klasztorów

Turystyka w Armenii dopiero raczkuje, dlatego można tu znaleźć coraz lepszą ofertę noclegową. Dostępnych jest też więcej informacji na temat tego miejsca, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu było częścią Związku Radzieckiego.

W rzeczywistości turystyka zaczęła się rozwijać po upadku ZSRR, podobnie jak w przypadku pozostałych byłych republik radzieckich. Niektóre z nich są naprawdę piękne, jak na przykład sąsiednia Gruzja, z którą kraj ten ma wiele wspólnego. Oba te regiony są górzystymi terenami Kaukazu o bogatym dziedzictwie. Ale klasztory Armenii są niezwykle cenne i spektakularne. Czy wiesz, że w Polsce istnieje liczna mniejszość ormiańska i budowle? Jedną z nich są kamienice ormiańskie w Zamościu. O atrakcjach tego miasta przeczytasz w zamoscinfo.pl

Klasztor Tatev

Jednym z najczęściej odwiedzanych klasztorów w Armenii jest klasztor Tatev, położony w południowo-wschodniej części republiki. Jest to zabytkowy kompleks najwyższej klasy, którego początki sięgają IV wieku, choć później został rozbudowany i przekształcony. Obecnie jest to kompleks, w którym można zwiedzić nawet trzy kościoły z różnych okresów.

Klasztory w Armenii były często czymś więcej niż tylko miejscami modlitwy mnichów. Na przykład istniał tu znakomity uniwersytet z jedną z najlepszych bibliotek w kraju. Do dziś można zobaczyć skomplikowane labirynty, w których mnisi przechowywali swoje księgi.

Klasztor Geghard

Spośród wszystkich klasztorów w Armenii, klasztor Geghard jest z pewnością jednym z najbardziej spektakularnie położonych. W pewien sposób doskonale łączy się z otaczającym krajobrazem.

Klasztor Noravank

Krajobraz wokół klasztoru Novarank jest równie spektakularny, ponieważ znajduje się on w kanionie rzeki Gnishkajour. I być może właśnie ze względu na to położenie wskazane jest przybycie tutaj pod koniec dnia. W wieczornym świetle kamień naturalny i kamień klasztorny zdają się zlewać w jedno, tworząc bardzo wyjątkowy efekt wizualny, który wierni uważają niemal za cud i boskie działanie.

Klasztor Sanahin

Innym z armeńskich klasztorów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa jest klasztor Sanahin. Jest to kompleks, w skład którego wchodzi świątynia św. Grzegorza Iluminatora, a także średniowieczne centrum edukacyjne. Godna uwagi jest także dzwonnica. Krótko mówiąc, w klasztorze Sanahin można odbyć podróż w czasie.