Gyeongju – starożytna stolica państwa Silla w Korei Południowej

Miasto Gyeongju co roku przyciąga tysiące turystów. Dawna stolica Królestwa Silla oferuje szeroki wachlarz możliwości odkrywania i poznawania historii kraju. Z tego powodu chcemy Wam pokazać, jak najlepiej spędzić czas podczas wycieczki do Gyeongju, jednego z najbardziej urokliwych miast Korei Południowej.

Gyeongju, starożytna stolica państwa Silla

Miasto Gyeongju znajduje się w południowo-zachodniej części Korei Południowej. Stolica prowincji, zbudowana około 57 r. p.n.e., była stolicą starożytnego Królestwa Silla do 935 r. n.e. Stolica ta jest jednym z najlepiej zachowanych miast pod względem dziedzictwa kulturowego.

Co warto zobaczyć podczas wizyty w Gyeongju?

Jak już wspomnieliśmy, w mieście znajduje się szeroka gama atrakcji turystycznych. Z tego powodu chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych punktów, których nie można pominąć podczas pobytu. Należą do nich świątynie, grobowce, muzea, a nawet tradycyjne targi.

Świątynia Bulguksa

Świątynia Bulguksa, zbudowana w 528 r. n.e. w czasach świetności królestwa Silla, była centrum buddyzmu w stolicy. Świątynia, która zachowała swoją strukturę mimo zniszczeń i renowacji, mieści obecnie liczne relikwie, które są częścią narodowych skarbów Korei Południowej. Na szczególną uwagę zasługują pagody Dabotap i Seokgatap, które w 1962 r. uznano za skarb narodowy.

Grobowce królewskie w Gyeongju

Spośród ponad 23 grobowców, w których pochowani są monarchowie i szlachta dawnego Królestwa Silla, na szczególną uwagę zasługują grobowce Daereungwon i Cheonmachong. Te kopce grobowe budowano z kamienia, a następnie zasypywano ziemią, która później była porośnięta roślinnością.

Obserwatorium Astronomiczne Cheonmaseongdae

Ta należąca do światowego dziedzictwa Unesco astronomiczna wieża obserwacyjna jest najstarszą w Azji Wschodniej. Wysoka na prawie 10 metrów, została zbudowana z 362 kamieni, które symbolizują dni roku księżycowego. Zwiedzanie jest całkowicie bezpłatne, a nocą, dzięki iluminacji, oferuje wyjątkowy widok. Interesuje Cię kosmos? Odwiedź portal tradycyjnienowoczesni.pl

Inne atrakcje

Polecamy wizytę w Muzeum Narodowym Gyeongju. Można tu podziwiać prawdziwe skarby Królestwa Silla i dowiedzieć się więcej o historii miasta. Polecamy również wizytę w Pałacu Donggung, gdzie odbywały się królewskie bankiety i uczty. Można tu podziwiać wspaniałą scenerię stawu Anapji, który jest dobrze znany miłośnikom lokalnej fotografii.