Co zobaczyć w Stolicy Hiszpanii

Stolica Hiszpanii ma się czym pochwalić, a znane biura podróży nie bez powodu tak chętnie organizują wycieczki po tym mieście. Czym zachwyca Madryt? Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę? Najciekawsze budowle Madrytu Madryt to piękne miasto, które z jednej strony urzeka nowoczesnymi budowlami, z drugiej – wspaniałymi zabytkami, które najpiękniej przypominają o jego historii. Nie brak tu malowniczych zakątków oraz pięknych budowli, nie brak też muzealnych wystaw, obok których nie można przejść obojętnie. Jednym z tych miejsc, których nie można pominąć w tym mieście, jest Plaza Mayor – duży plac, w centralnej części którego stoi dumnie pomnik Filipa III. Plac ten odegrał istotną rolę w dziejach Hiszpanii, a wielu władców właśnie tu zakładało korony na swe głowy.

Dziś jest to jeden z najważniejszych punktów na mapie Madrytu oraz miejsce, w którym turyści zazwyczaj rozpoczynają swe wycieczki po stolicy Hiszpanii. Inną atrakcją turystyczną, której w trakcie wycieczki po Madrycie nie można pominąć, jest Palazio Real – Pałac Królewski. Do dziś jest on oficjalną siedzibą hiszpańskiego władcy, choć spora część pomieszczeń jest udostępniana turystom. To zabytek, który warto zwiedzić zarówno ze względu na jego obecną rolę oraz historię, jak i piękne wnętrza, w których nie brak cennych dzieł sztuki.

Dla tych, których fascynuje sztuka sakralna, godnym polecenia obiektem będzie klasztor klarysek Descalzas Reales, z kolei miłośnicy Egiptu z pewnością docenią tak ciekawy obiekt, jakim jest Świątynia Debod. To dar od Egipcjan, który skutecznie przyciąga uwagę wędrujących po stolicy turystów. Madryt dla miłośników sztuki Zwiedzanie Madrytu warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na wizytę w tutejszych placówkach muzealnych. Jedną z tych ciekawszych jest Muzeum Cerralbo, bardzo chętnie odwiedzane przez miłośników malarstwa. Obowiązkowym punktem w programie wycieczki po tym mieście jest też Muzeum Prado, będące jedną z najważniejszych i najbogatszych placówek muzealnych na świecie. Dumą tego muzeum jest imponująca kolekcja prac malarzy hiszpańskich, dzięki czemu można tu zdobyć sporo ciekawych wiadomości na temat historii sztuki w tym kraju. Nie brak tu również ciekawych obrazów mistrzów włoskich czy niderlandzkich, wielkie wrażenie robi też kolekcja rzeźb greckich. W trakcie pobytu w Madrycie, warto też zajrzeć do Muzeum Thyssen-Bornemisza. I tu główną atrakcją są obrazy, wśród których nie brak zarówno dzieł współczesnych, jak i tych, które powstały w okresie średniowiecza.

Dla tych, którzy chcą się skupić na sztuce współczesnej, ważnym punktem stanie się z kolei Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii. Piękne budowle, ciekawe muzea – oto atrakcje, dzięki którym zwiedzanie Madrytu może się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. To miasto może się też pochwalić pięknym dworcem kolejowym i licznymi kamienicami o pięknych elewacjach, nie brak też w Madrycie parków, kuszących zielenią i pięknymi kwiatami. Tu każdy miło spędzi czas, a być może zainteresuje się Hiszpanią i zacznie planować dalsze podróże po tym kraju.