Arabskie smaki w kuchni

Arabowie, to ludzie pochodzenia semickiego zamieszkujący Półwysep Arabski, których historia znana jest od kilku tysięcy lat. Kraje arabskie położone są na Bliskim Wschodzie oraz w obrębie Afryki Północnej.
Kraje arabskie są zróżnicowane pod wieloma względami, jak na przykład pod względem zamożności i edukacji, pod względem kulturowym, jak i pod względem kuchni.
Kuchnia arabska kształtowała się przez wieki, lecz zawsze stała na straży arabskich tradycji kuchennych. Kuchnia arabska jest bardzo różnorodna, pełna zapachów oraz smaczna, a wszystko dzięki licznym przyprawom.
Przyprawy pochodzące z Azji od kilku tysiącleci stanowią znaczący element handlu. Tak było już za panowania króla Salomona i tak jest dziś. W bliższej nam historii między innymi celem Krzysztofa Kolumba także była chęć zdobycia przypraw, a zwłaszcza tych korzennych.

Jaka jest kuchnia arabska?

Dla ludów arabskich wielkie znaczenie ma wspólnota rodzinna i wspólne spożywanie posiłków. Posiłki dają możliwość spędzenia czasu z najbliższymi i odbywa się to przynajmniej raz dziennie i najczęściej tym posiłkiem jest wspólny obiad, który jest najbardziej zróżnicowanym i sytym posiłkiem.
Kuchnia arabska, to wiele warzyw, ziół, dużo owoców i bardzo dużo przypraw, czyli to zdrowa kuchnia i pełna smaków, kolorów i zapachów. Lecz nie brak w niej także mięs i nabiału.
Kuchnia arabska nie może obejść się bez cynamonu, kurkumy, szafranu, czosnku, curry, tymianku, ziela angielskiego, gałki muszkatołowej, kminku, kardamonu, pietruszki, pieprzu, które stanowią podstawową bazę przyprawową w kuchni.

Wśród innych przypraw jest też limonka, owoce tamaryndowca, tahina, harissa, chermoula, hawayij, baharat.

– limonka jest owocem o kształcie jajowatym, o żółtozielonej skórce z pachnącym i kwaśnym miąższem, z którego wyciskany sok wzbogaca smak dań
– owoce tamaryndowca można jeść na surowo, albo wykonać z nich chłodzący napój, lecz najczęściej owoc ten wykorzystywany jest jako przypawa kuchenna w kuchni arabskiej
– tahina służy do przygotowania wielu potraw, jak na przykład hammusu i jest to pasta na bazie nasion sezamu
– harissa jest to ostry proszek lub ostra pasta przygotowywana z papryki chili, czosnku, oliwy i niektórych przypraw i używana jako dodatek do makaronu, kaszy lub kanapek
– chermoula jest rodzajem marynaty, gdyż jej podstawę stanowią zioła i przyprawy oraz oliwa i sok z cytryny
– hawayij stanowi różnorodną jemeńską mieszankę zmielonych przypraw stosowaną do zup, czy gulaszów
– baharat jest składnikiem smakowym i zapachowym stosowanym w niewielkich ilościach do potraw.

Rola przypraw w kuchni

Przyprawy w każdej kuchni, czy to kuchnia arabska, czy jakakolwiek inna mają podobne działanie. Przyprawy dzielą się na naturalne, które są pochodzenia głównie roślinnego, jak i na syntetyczne.
Ogólnie przyprawy nie posiadają właściwości odżywczych, lecz mimo to dodatnio wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie, bo działają leczniczo pobudzając trawienie i regulują zaburzenia trawienne. Poza tym są istotnym elementem służącym do konserwacji produktów. Ponadto pozwalają przygotować smaczne danie nawet wtedy, gdy nie ma wielu składników, gdyż same z siebie dają wspaniały smak i aromat. I tym samym rozpieszczają nasze kubki smakowe dostarczając przyjemności płynącej ze smaków i zapachów. Jak ważne są smaki i zapachy najlepiej wiedzą ci, którzy choć na chwilę stracili węch i smak, a wraz z tymi zmysłami radość życia.